Jak správně zazimovat zahradu?

Jak správně zazimovat zahradu?

Zahrada... U většiny žen, ale klidně i mužů vyvolá právě zahrada obrovskou radost. Především, když na jaře a v létě pěkně rozkvétá a ladí pěkně našemu oku. Zároveň však se zahradou vychází i starost, a to především na podzim při přípravě zazimovávání...

          Jak správně zazimovat přímo naší zahradu záleží na tom, jaké rostliny na ní pěstujeme, ale také i na poloze daného pozemku a nejčastějšímu podnebí. Existuje však několik "nepsaných pravidel", podle kterých se můžeme řídit, aby nám na jaře mohla zahrada zase začít dělat radost a nedocházelo ke zbytečným zkázám. Doporučená doba zazimovávání zahrady je přelom října a listopadu, popřípadě dříve, pokud uhodí nepříjemné mrazíky.

 

     Zazimování podle druhu rostliny

        Okrasné keře a stromky

          Okrasné keře a stromky je třeba důkladně obalit hřejivým, ale hlavně pouze přírodním materiálem - seno, přírodní netkaná textilie, jutový materiál. Takový materiál dokáže rostlinu ochránit proti mrazu, větru i slunci.

       Trvalky

          Před zazimováváním trvalky ostříháme. Pozor na stálozelené rostliny, kterým místo zastřihnutí pouze odstraníme odkvetlé květenství. Zazimovat lze chvojím, kůrou, listím nebo již zmiňovanou přírodní netkanou textilií.

        Tráva

          Ne nadarmo se říká, že dobře udržovaný trávník reprezentuje naší zahradu. A je to tak... Na podzim, přibližně během října, pohnojíme trávník speciálním hnojivem. Takovým hnojivem se rozumí například kravský hnůj, kompostová zemina, rašelina s hnojem apod. Díky hnojivu se trávník začne samovolně pomalu zazimovávat. Důležité je, po tomto úkonu trávu ještě naposledy posekat. Právě díky takovému postupu můžeme na jaře očekávat zpět zelenou, hustou a pěknou trávu. V případě, že trávu nepřipravíme na zimu, riskujeme výskyt plísní, prořídlých míst nebo žluto-hnědých míst jako při polití randapem.

       Okrasné trávy

          Příprava na zimu je u okrasných trav jedna z nejjednodušších. Prostě trsy svážeme k sobě, aby je sníh nebo vítr neponičil. Trsy však zůstávají i přes zimu stále stejné a mohou, jako jedny z mála, zdobit i naší zimní zahradu.

       Růže

          Korunky růží zbavíme listí a zakrátíme je pomocí zahradnických nůžek. Poté růže stáhneme provázkem a přikryjeme přírodninami, nejlépe chvojí.

       Záhony 

          Vytrháme plevel tak, jak jsme zvyklí a zrýpeme. Pozor, čím později provedeme, tím tentokrát lépe. V příliš brzy zrýpaných záhonech velice rádi kladou slimáci vajíčka a my tím podporujeme jejich množení.

       Levandule

          Ať už pěstujeme levanduli v květináči nebo v půdě, můžeme buď riskovat její přežití za bojových podmínek v mrazech nebo jí rovnou zazimovat. V případě, že se rozhodneme pro druhé řešení, zazimováváme pouze v případě, že teplota klesne pod cca -10°C. A to za pomocí chvojí nebo slámy. Nezapomeňme přes zimu sem tam rostlinu zalévat. Pokud máme levanduli v květináči, květináč vsadíme do hlíny a zazimujeme stejně jako předchozí levanduli.

       Bylinky

          Bylinky zazimujeme pouze ty, které relativně dobře snáší zimu. Dobrým příkladem je máta, která se zazimovává pomocí klasické mulčovací kůry, navíc přikryté chvojí.

 

          Majitelé zahradních jezírek a bazénů musí největší a složitější péči věnovat právě jejich zazimování, jelikož případné poškození je několikanásobně finančně vyšší než u rostlin.

          Nepodceňujme zazimování zahrady... Na jaře budeme mile překvapeni právě díky tomu!

Nezapomeňte navštívit také naší sekci věnovanou zahradě, kde naleznete od zahradní technikynábytku až po zahradní dekorace a osvětlení.