Činka nebo posilovací stroj?

Činka nebo posilovací stroj?

Jsou lepší činky nebo stroje ? Tak tato otázka napadla už mnoho začínajících fitness sportovců před vámi.

Někteří se přiklánějí k individuálnímu cvičení na zátěžových strojích a ti další dávají přednost klasickému zdvihu činek. Ovšem, která z těchto voleb je z dlouhodobého hlediska lepší? Na toto téma se vedlo velké množství rozvášněných debat, jež neměly konce. Žádná však z nich nedokázala jasně odpovědět, na tak snadnou otázku. Pojďme se společně podívat, kde je pravda.

Činky nebo stroje

Doufám, že vás nepřekvapí, když si dovolíme tvrdit, že pravdu nemá ani jeden z rozpolcených táborů a zároveň ji mají oba dva. Stejně jako činky, tak i stroje nabízejí své nenahraditelné výhody, které u druhého typu cvičebních pomůcek nenaleznete. U všeho platí velmi jednoduché pravidlo, že všeho moc škodí a pokud se zaměříte na jednostranné posilování, určitě to nebude ku prospěchu vašeho lidského organismu jako celku. Ze všeobecného hlediska není rozumné jeden, či druhý stroj zavrhnout a dát přednost pouze činkám. Pokuste si vytvořit takový tréninkový plán, ve kterém figuruje co možná nejvíce fitness strojů a pomůcek.


Ideální a pečlivá kombinace jednotlivých cviků vám poskytne ve velmi krátkém časovém horizontu skvělé podmínky pro růst a stavbu svalové hmoty. Nemůžete se zaměřit pouze na jednu část rukou. Stroje a činky nabízejí rozdílné prvky k vylepšení vaší kondice. Naučte se je používat zároveň a ony se vám za to odvděčí.

Stroje izolují svaly

Stroje vám napomohou perfektně izolovat svaly, tím si je efektivněji procvičíte. Navíc zde získáte neochvějnou jistotu vyšší bezpečnosti, což určitě ocení úplní začátečníci. Činky jsou doporučovány pouze pod dohledem, nebo zkušenějším návštěvníkům. Hrozí zde riziko zavalením a mnoho dalších nepříjemných zranění. Takže pokud si to shrneme, tak stroje nabízejí bezpečné prostředí pro vaše individuální posilování, ovšem jejich konstrukce jsou sestaveny jen pro určitý pohyb a nenabízejí komplexní využití. Právě z těchto příčin se v mnoha fitness centrech stává to, že se ideálně nedocvičíte. Navíc jsou konstruovány především pro určitý typ lidí a nepokrývají využitelnost úplně všech návštěvníků.

Činky o trochu vedou

Při cvičení s činkami se do hry zapojují i svaly stabilizátory, což je velkou výhodou, kterou vám stroje nenabídnou. Vyvažování polohy patří k důležitým součástem při zdokonalování vašeho kosterního systému a všech svalů s ním spojených. Když to shrneme, tak si mimo hlavních svalů na rukách procvičíte i menší drobné svaly, čímž předejdete nejrůznějším zraněním. Každý zkušeny fitkař vám prozradí, že pokud chcete dosáhnout maxima při rozvoji síly, tak jsou činky ideálním řešením.

 - Prohlédnout nabídku posilovacích činek

 - Prohlédnout nabídku posilovacích strojů

Mohlo by vás zajímat