Jak zařídit chatu pro celoroční bydlení

Jak zařídit chatu pro celoroční bydlení

Na podzim chataři opouštějí letní sídla

S nástupem podzimu opouští většina chatařů svá letní sídla a navrací se do bytů ve městech. Ve slunných dnech babího léta opozdilci sklízejí úrodu nebo dokončují podzimní práce. Jak poklesnou teploty a začne déšť, zahrádkářské kolonie utichají, zazimované chaty zejí prázdnotou. Stejný osud zpravidla každý rok potkává i osamělá stavení, chalupy a rekreační nemovitosti vzdálené od civilizace.

Bydlení v chatě skýtá život v přírodě s dostupností města

Všechny chaty však nezůstanou prázdné. Zejména ve velkých městech a jejich bezprostředním okolí lze sledovat stoupající trend, kdy se lidé rozhodnou přebudovat rekreační chaty na trvalé bydlení. Získají tak možnost bydlení v přírodě a zároveň výbornou dostupnost do města. Úprava chaty na trvalé bydlení je vhodnou alternativou bydlení se zahradou pro lidi, kteří nevlastní a nebo nechtějí vydat velké množství finančních prostředků na koupi rodinného domu a nebo zkrátka velký rodinný dům k životu nepotřebují.

chata

Základem je kvalitní zateplení

Pokud vynecháme romantiky nosící si vodu z pramene, myjící se v potoce nebo sněhu a hřející se u ohniště, musí chata splňovat určité předpoklady. Základem je kvalitní zateplení. V našich podmínkách sice nebývají kruté a dlouhé zimy, ale i tak musí chata poskytovat útočiště před mrazy, pokud teplota poklesne třeba pod 20°C, a to i na několik dní. Pro volbu zateplení je vhodné oslovit odbornou firmu a nechat si poradit.

Elektřina, teplo, pitné a odpadní vody

Elektřina sice není nezbytnou podmínkou pro bydlení, nicméně pro běžné fungování domácnosti je možnost připojit se na zdroj elektrické energie velkou výhodou. Pokud v dosahu možnost připojení není, lze si zvolit různé alternativní způsoby. Pitná voda se nejčastěji řeši napojením na obecní vodovod a nebo vlastním vrtem. Při výběru systému vytápění hraje velkou roli ekonomické hledisko. Odpadní vody lze likvidovat napojením na kanalizaci, vlastní žumpou a nebo jiným způsobem v souladu s předpisy.

dřevo

Na velikosti a počtu osob záleží

Při zařizování chaty je potřeba vzít v úvahu prostor, který máme k dispozici, počet osob a zejména životní styl. I menší prostor lze vybavit účelně, pokud se podaří správně rozdělit do jednotlivých zón. Jiné požadavky na členění prostoru bude mít jednotlivec, jiné rodina s dětmi, jiné starší manželský pár. Rozdílné požadavky budou i na technické vybavení. Někdo vyžaduje pračku, mikrovlnku i velkoplošnou obrazovku, někomu stačí elektrická plotýnka.

Vybavení nábytkem

I při volbě nábytku je třeba předem zvážit účel a rozmístění. Výběr stylu je jen pomyslnou třešničkou na dortu a zcela záleží na osobním vkusu. Pokud obyvatel chaty miluje modernu, nelze proti výběru nic namítat. Ale u bydlení v chatě se přímo nabízí recyklace staršího nábytku, nejlépe z přírodních materiálů. Jeho vhodným použitím lze dosáhnout zcela originálního interiéru. Zvláště pokud použitý nábytek má nějakou historii, váží se k němu konkrétní vzpomínky, dodá bydlení to správné domácké teplo.

Celoroční bydlení v chatě jako dobrovolná volba

Celoroční bydlení v zahradních chatách je velmi vhodnou alternativou pro lidi všech věkových kategorií, kteří si toto bydlení zvolili dobrovolně. Získají tak skromnější bydlení za dostupnou cenu, možnost žít v přírodě, ale zároveň na dosah městské vybavenosti. Menší prostor rekreačního domku je vynahrazen zahrádkou a klidem. Při dostatečném technickém vybavení a vhodném uspořádání interiéru zvládne bydlení v chatě senior, mladý člověk i rodina s dětmi.

stary-dreveny-nabytek