Jak naložit s posekanou trávou?

Jak naložit s posekanou trávou?

Jaro je v plném proudu a všichni vlastníci i těch nejmenších zahrádek či předzahrádek moc dobře vědí, že jaro přišlo i na věčně nezkrotnou a rostoucí trávu. Předpokládáme, že správný a vhodný stroj na její zkrocení už ve své výbavě máte, dnes vám však představíme pár triků, jak si poradit s trávou, kterou už vaše sekačka na trávu zkrátila na požadovanou délku.

Když vás tradiční řešení nelákají – nebo přeci jen?

Trávy není nikdy málo – stačí pár kapek deště, sluníčko a obzvláště v jarních měsících skutečně roste doslova před očima. V dnešní moderní době již není mnoho těch, kteří chovají pro své potřeby nějaká ta domácí zvířata – ať už slepice, králíky či nějaký větší skot. Ovšem, i toto řešení vyzývá k zamyšlení – opravdu si nechcete dopřát koníčka, který vás naplní, motivuje a ještě vás odmění dobrým obědem či večeří? Navíc takový chov ovcí za vás vyřeší i samotné sečení trávy, což je skvělým bonusem hlavně v případech, kdy je vaše zahrada skutečně prostorná a nevyužitá. Možná si nechcete „hyzdit“ zahradu dalším tradičním zpracováním posekané trávy a to kompostem či kompostérem. Vyhlížíte-li kontejnery na bio odpad, zamyslete se nad tím, zda skutečně svou vlastní trávu nevyužijete na své zahrádce jako skvělé hnojivo a způsob, jak obnovit svůj vlastní půdní fond. Sice to chvíli trvá, než se z trávy stane kvalitní hlína, ale za tu chvíli čekání to určitě stojí. Navíc, moderní kompostéry jsou i slušivé vzhledově a snadno je lze nápaditě zamaskovat a sladit s přírodním designem zahrady.

Trávu nevyhazujte, ale rafinovaně využijte!

A začít můžete rovnou u sečení trávníku. Vůbec totiž trávu nemusíte sbírat do koše a následně řešit její likvidaci, ale stačí použít mulčovací nůž a trávou pohnojit váš vlastní trávník bez toho, aniž byste museli trávu shromažďovat. Pomůže to trávníku a časem se vyrovnají i případné nerovnosti na vaší zahradě. Takto posekanou travou můžete i obložit rostliny na zahrádce a dopřát jim tak přírodní hnojení, které navíc brání rychlému vypařování vlhkosti a omezuje růst plevelu.

Klasicky posekanou trávu můžete využít i při velkých vedrech a dlouhých dní bez závlahy stejným způsobem – trávu navrstvěte kolem rostlin, ale i stromů. Tráva se postupným tlením postará jak o výživu, tak především zabrání nadbytečnému úniku vlhkosti a vody. Velkou službu umí vykouzlit tráva při sázení rostlin – stačí vyhloubit větší jámu či jamku na jejíž dno položte větší množství trávy, přidejte hlínu a pak až nasaďte rostlinky, které tak získají skvělý bonus do začátků svého růstu.